Lagazzettadellabici's Blog

Girobio – Giro Ciclistico d’Italia, Italy

Posted in Uncategorized by lagazzettadellabici on June 15, 2010

Carlos Betancur (Colombia) wins the sprint for stage 4 yesterday Photo: © Riccardo Scanferla

The baby giro is on at the moment and here are the leaders so far after stage 4.

GC
1 Carlos Betancur (Col) Colombia National Team 13:16:36
2 Edward Beltran (Col) Colombia National Team 0:00:04
3 Jonathan Monsalve Pertsinidis (Ven) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti 0:00:05
4 Winer Anacona (Col) Colombia National Team 0:00:10
5 Antonio Santoro (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti 0:00:30
6 Stefano Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca 0:00:59
7 Erick Rowsell (GBr) Great Britian National Team 0:01:19
8 Manuele Boaro (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli 0:01:51
9 Julian Arredondo Moreno (Col) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi 0:01:52
10 Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior 0:01:53
11 Henry Frusto (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi 0:01:58
12 Daniel Jaramillo (Col) Colombia National Team
13 Andrea Vaccher (Ita) Ort Reale Mutua
14 Robingzon Oyola (Col) Colombia National Team 0:01:59
15 Edoardo Zardini (Ita) Mantovani Cycling Fontana
16 Maurizio Gorato (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa 0:02:02
17 Carlos Quintero Norena (Col) Bedogni Grassi Natalini 0:02:09
18 Matteo Durante (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano 0:02:24
19 Matteo Rabottini (Ita) Aran d’Angelo & Antenucci Cogem 0:02:25
20 Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior 0:02:28
21 Otavio Bulgarelli (Bra) Mgkvis Norda Pacific 0:02:37
22 Romain Beney (Ita) Suisse National Team 0:03:03
23 Roberto Greselin (Ita) Mantovani Cycling Fontana 0:03:04
24 Lukasz Owsian (Pol) Mgkvis Norda Pacific 0:03:13
25 Alessio Marchetti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.
26 Javier Gomez (Col) Colombia National Team 0:03:25
27 Alessandro Stocco (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli 0:03:39
28 Marco Prodigioso (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano 0:03:45
29 Nathan Pertica (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano 0:03:47
30 Paolo Colonna (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D 0:03:50
31 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team – Matricardi 0:03:51
32 Gianluca Randazzo (Ita) Team Hoppla’ Magis Mavo Infissi 0:03:53
33 Costantino Bedin Mattia (Ita) Generali 0:03:56
34 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Team Palazzago 0:04:07
35 Alessio Taliani (Ita) Team Hoppla’ Magis Mavo Infissi 0:04:16
36 Fabio Aru (Ita) Team Palazzago 0:04:50
37 Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago 0:05:13
38 Tommaso Salvetti (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa 0:05:17
39 Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini 0:05:22
40 Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti 0:05:32
41 Cristopher Bosio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D. 0:05:47
42 Davide Orrico (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca 0:06:26
43 Gianfranco Zilioli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca 0:06:59
44 Mikel Bizkarra (Spa) Pays Basque National Team 0:10:38
45 Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago 0:11:05
46 Enrico Mantovani (Ita) G.S. Team Trentino 0:11:09
47 Gianluca Leonardi (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo 0:11:37
48 Igor Romero (Spa) Pays Basque National Team 0:11:58
49 Roman Chuchulin (Ukr) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano 0:12:36
50 Frantisek Padour (Cze) Mgkvis Norda Pacific 0:13:20
51 Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior 0:13:41
52 Mark Christian (GBr) Great Britian National Team
53 Birgualex Gradinaro (Rom) Team Hoppla’ Magis Mavo Infissi 0:14:38
54 Peio Bilbao (Spa) Pays Basque National Team 0:15:59
55 Davide Pacchiardo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa 0:16:19
56 Adam Adamkiewicz (Pol) Mgkvis Norda Pacific 0:16:27
57 Davide Gomirato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior 0:16:46
58 Gennaro Maddaluno (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano 0:17:24
59 Michele Torri (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano 0:18:48
60 Godoy Sergio Daniel (Arg) Argentina National Team 0:19:00
61 Ugaitz Artola (Spa) Pays Basque National Team 0:19:20
62 Nicola Boem (Ita) Ort Reale Mutua 0:19:21
63 Andrea Di Corrado (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca 0:20:47
64 Andrew Fenn (GBr) Great Britian National Team 0:21:29
65 Nicola Dal Santo (Ita) Mantovani Cycling Fontana 0:23:03
66 Tom Dumoulin (Ned) Nederland National Team 0:24:05
67 Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti 0:25:10
68 Salvatore Puccio (Ita) Bedogni Grassi Natalini 0:25:26
69 Daniele Cavasin (Ita) Ort Reale Mutua
70 Daniele Angelini (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano 0:25:43
71 Christopher Schneeerger (Ita) Suisse National Team 0:25:50
72 Nieck Busser (Ned) Nederland National Team 0:26:12
73 Marco Iarlori (Ita) Aran d’Angelo & Antenucci Cogem 0:26:54
74 Ronan Van Zandbeek (Ned) Nederland National Team 0:28:12
75 Pim Ligthart (Ned) Nederland National Team 0:28:19
76 Mirko Tedeschi (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D. 0:28:31
77 Fabrizio Venezia (Ita) Futura Team – Matricardi 0:28:38
78 Simone Boifava (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D. 0:29:03
79 Leandro Cotesta (Ita) Team Palazzago 0:29:04
80 Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D. 0:29:19
81 Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini
82 Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
83 Andrei Nechita (Rom) Ort Reale Mutua
84 Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo 0:29:28
85 Federico Rocchetti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D. 0:29:41
86 Daniele Aldegheri (Ita) Mantovani Cycling Fontana 0:30:08
87 Matteo Belli (Ita) Team Hoppla’ Magis Mavo Infissi
88 Kristian Sbaragli (Ita) Team Hoppla’ Magis Mavo Infissi
89 Massimo Graziato (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli 0:30:11
90 Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago 0:30:17
91 Edoardo Costanzi (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
92 Paolo Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca 0:30:51
93 Simon Holt (GBr) De Nardi Colpack Bergamasca 0:31:00
94 Manuel Fedele (Ita) Aran d’Angelo & Antenucci Cogem
95 Luca Dodi (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano
96 Derik Zampedri (Ita) G.S. Team Trentino 0:31:11
97 Nicola Ruffoni (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D. 0:31:12
98 Giacomo Calzoni (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D 0:31:44
99 Roman Stricker (Ita) Suisse National Team 0:32:01
100 Michele Foppoli (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D
101 Antonino Casim Parrinello (Ita) Bedogni Grassi Natalini
102 Paolo Centra (Ita) Futura Team – Matricardi 0:32:45
103 Piotr Gawronski (Pol) Mgkvis Norda Pacific 0:32:58
104 Enrico Cecchin (Ita) Ort Reale Mutua 0:33:29
105 Yauheni Ivanou (Blr) Futura Team – Matricardi 0:33:32
106 Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D. 0:34:07
107 Samuele Anichini (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano 0:34:35
108 Diego Aldegheri (Ita) Mantovani Cycling Fontana 0:35:39
109 Matteo Fedi (Ita) Team Hoppla’ Magis Mavo Infissi 0:36:02
110 Pawel Charucki (Pol) Mgkvis Norda Pacific 0:36:04
111 Giacomo Nizzolo (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli 0:37:56
112 Omar Berrtazzo (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli 0:38:02
113 Remco Te Brake (Ned) Nederland National Team
114 Christian Delle Stelle (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli
115 Andrea Menapace (Ita) G.S. Team Trentino
116 Daniele Zuanon (Ita) Generali 0:38:38
117 Julien Taramarcaz (Blr) Suisse National Team 0:38:45
118 Massimo Pirrera (Ita) Bedogni Grassi Natalini
119 Rolf Kobelt (Ita) Suisse National Team
120 Tom Kohn (Lux) Generali
121 Stefano Melegaro (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo
122 Angelo Gargaro (Ita) Aran d’Angelo & Antenucci Cogem
123 Giuseppe Conversano (Ita) Aran d’Angelo & Antenucci Cogem 0:39:05
124 Nico Brüngger (Ita) Suisse National Team 0:39:14
125 Raymond Kreder (Ned) Nederland National Team 0:39:47
126 Simone Baldissera (Ita) G.S. Team Trentino 0:39:59
127 Mikel Filgueirea (Spa) Pays Basque National Team 0:40:30
128 Lorenzo Bani (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano
129 Thomas Pinaglia (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano
130 Vitalii Brychak (Ukr) Aran d’Angelo & Antenucci Cogem
131 Thomas Casarotto (Ita) Generali
132 Aitor Ocampos (Spa) Pays Basque National Team
133 Nicola Danesi (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D. 0:40:44
134 Manuel Capillo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa
135 Corrado Lampa (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi 0:41:28
136 Oleksandr Polivoda (Ukr) Brunero Camel Pedalando In Langa 0:41:33
137 Matteo Trentin (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo 0:41:34
138 Riccardo Biasio (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo 0:41:59
139 Roberto d’Agostin (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo 0:42:16
140 Martino Castellana (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D. 0:42:29
141 Carmelo Marchetta (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa
142 Andrea Guardini (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D. 0:42:41
143 Davide Bonomi (Ita) Mantovani Cycling Fontana 0:42:48
144 Lorenzo Mola (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D 0:43:00
145 Nicola Gaffurini (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D
146 Christoph Whorranll (GBr) Great Britian National Team 0:43:34
147 Andrea Girardini (Ita) G.S. Team Trentino 0:44:04
148 Domenico Losani (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi 0:44:25
149 Riccardo Formica (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti 0:44:59
150 Danilo Celano (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi 0:45:49
151 Marco Amicabile (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D 0:45:50
152 Carlos Ruben Ackermann (Arg) Argentina National Team 0:46:09
153 Thomas Rech (Ita) Ort Reale Mutua 0:46:36
154 Adrian Richeze (Arg) Argentina National Team 0:47:02
155 George Atkins (GBr) Great Britian National Team 0:47:08
156 Marco Bonan (Ita) G.S. Team Trentino 0:48:33
157 Marco Peluso (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi 0:48:40
158 Enea Roberto Bertuccelli (Ita) Futura Team – Matricardi 0:48:48
159 Mirko Nosotti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D. 0:49:00
160 Quilici Alejandro (Arg) Argentina National Team 0:49:11
161 Ivan Martinelli (Ita) Futura Team – Matricardi 0:49:14
162 Luke Rowe (GBr) Great Britian National Team 0:52:42
163 Sebastiano Dal Cappello (Ita) Generali 0:52:58

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: